Суботњи дан, 12. октобар 2019. године ученици Смедеревске Гимназије посетили су наш град. У оквиру своје организоване посете једна од дестинација била им је управо наша Гимназија. Ученици врањске Гимназије на челу са професорима за ову специјалну прилику прихватили су улогу домаћина веома озбиљно, те су своју организованост, спремност и труд усмерили ка тежњи да својим гостима представе школу, њен рад и генерално свакодневни живот, али и оно што се дешава ван учионица када се настава заврши. Одушевљеним гостима због самог изгледа школе, како саме спољашности, тако и ентеријера, представљена је монографија Гимназије како би их ближе упознали са нашом историјом и достигнућима, кроз наше многе године постојања. Смедеревци су тада имали прилику да се упознају са препознатљивим гимназијским хором и кроз староградске песме "Лела Врањанка" и "Митке и Коштана" упознају чувени врањски мелос, који је судећи по громогласним аплаузима на крају извођења оставио утисак на њих. Представљањем рада драмске секције инсертима из Бориних дела упознали смо их директно са значајним врањским писцем, симболом нашег града. И поред многобројних такмичења, путовања и ваннаставних активности нашим гостима промовисало се и удружење настало у оквиру школе, додатно истичући амбициозност, спремност и неограничен труд за напретком и културним развојем наших ученика. Као добри домаћини своје госте на крају посете спровели смо по кабинетима школе, где су их чекали предметни професори додатно објашњавајући сам рад школе, успехе ученика кроз генерације одређеног предмета, али и причом о настанку самог кабинета и његовом уређењу. Двосатна посета Смедереваца нашој школи завршена је у 18 часова. О задовољству пријема и посете наших гостију сведочи и порука захвалности на гостопримству и предлог даље сарадње и одржавања добрих односа, као и позив на узајамну посету уз речи: "Све што смо видели и чули само нас је учврстило у намери да би ваљало успоставити ближу сарадњу наше две гимназије.
Надамо се да ће реконструкција наше школе ићи по плану, па да вас дочекамо у пролеће и будете наши гости.
До тада, бићемо у контакту како бисмо могли да чујемо ваша искуства о пројектима које имате и удружени будемо део друштва који активно учествује у подршци ентузијазма наше омладине", пренела је проф. Маријана Николић у име професора и ученика Смедеревске Гимназије.