Богато наслеђе, драмски успеси и нови хоризонти сценских уметности у Врањској гимназији

Богато наслеђе, драмски успеси и нови хоризонти сценских уметности у Врањској гимназији

Богато наслеђе, драмски успеси и нови хоризонти сценских уметности у Врањској гимназији

 

Гимназија „Бора Станковић“ у Врању одувек је много пажње поклањала културно-уметничким садржајима за младе жељне лепоте креативности – слободне игре духа, који их образују и васпитавају дубином и богатством свевременских порука, ношеним моћним крилима бескрајне маште.

Ученици Врањске гимназије, захваљујући својим талентима и вредном раду, не престају да доприносе културном животу школе и увек се радо одазивају и придружују бројним културним манифестацијама у граду. Лепотом своје младости и уметничког дара они обогаћују поетику традиционалних тема и дају им посебну вредност – представљајући мост између вечности, из које извире и у коју се улива вековна култура нашег народа и нашег града, и садашњости – нових генерација који разумеју, поштују и прослављају своју духовну традицију.

У складу са свестраношћу, различитим врстама талената и интересовања ученика, у Гимназији постоји велики избор ваннаставних активности – много секција, као и модела рада у оквиру програма „Обогаћени једносменски рад“.

Секција за коју већ годинама влада највеће интересовање и која се истиче изузетно квалитетним радом, успешним наступима и бројним наградама, као и хуманитарним ангажовањем – јесте Драмска секција Врањске гимназије. За њен посвећени рад и изузетне резултате заслужни су Нела Димитријевић, професорка српског језика и књижевности и ментор секције, као и талентовани ученици које она организује, подржава и усмерава вредним поукама и саветима како би увек блистали на сцени.

Драмска секција Врањске гимназије је у протеклим деценијама често учествовала и освајала награде на Позоришним сусретима ученика гимназија Србије, у Првој крагујевачкој гимназији. Међутим, током претходних година, драмска секција новије генерације посебно се прославила редовним годишњим приредбама и запаженим наступима, и у Врањском позоришту и у Крагујевцу, на поменутим Сусретима тј. на такмичењу најбољих драмских секција у Србији. У претпрошлој школској години учествовала је и на фестивалу „Фестимир“ у Земуну, у организацији Земунске гимназије и Гимназије „Никола Тесла“ у Будимпешти. Током претходне школске године, вођени идеалом хуманости, гимназијалци су припремили и три пута одиграли представу „Исповести“ подржавши акцију Друштва онколошких пацијената у Врању „Октобар, месец борбе против рака – Боркин завет“.

Драмска секција је најсјајнији успех постигла је представом „Судије“, на 26. Позоришним сусретима у Крагујевцу, у априлу 2024. Тада су наши ученици својом појавом и говором на сцени надмашили све друге учеснике и освојили чак три награде: за најбољи сценски покрет, за најбољи сценски говор и за најбољу представу у целини! Ученице Емилија Арсић и Милица Данев написале су сценарио представе, који се заснива на темама и мотивима приповедака „Вођа“ и „Данга“. Прича о моралним искушењима и односу власти и народа уоквирена је и поентирана мотивима из Књиге о судијама у Библији, тако да добија универзални смисао. За оригиналну сценографију представе заслужан је Александар Ђорђевић, професор ликовне културе.

Представа „Судије“ представља својеврсни омаж чувеном Радоју Домановићу, некадашњем професору Врањске гимназије и оснивачу њене прве драмске секције, из које се касније развио позоришни живот у Врању.

Некада, Радоје Домановић је био инспирисан највећим песником српске културе и најбољом традицијом свог народа – прва представа коју је режирао и поставио са ученицима Врањске гимназије била је „Горски вијенац“.  Бесмртни Његош представља темељ, изворно надахнуће културног живота и у нашем граду. Сада, нове генерације ученика настављају у духу својих великих и прослављених претходника – да оживљавају дела највећих писаца на сцени, не заборављајући на вечну борбу добра и зла у позадини, усред које „прича увек треба да буде вођена идеалима љубави и човечности“.

Представа „Судије“ је такође остварила запажен успех на 43. Међуокружној смотри аматерских позоришта у Лебану. Освојили су награду за најбољу колективну игру, специјално признање за сценарио и режију представе, а уч. Луна Митровић, која је играла у две представе на фестивалу, проглашена је за најбољу младу глумицу.

Због њеног уметничког света у малом – са дугом и богатом традицијом, због младих који чувају културну баштину своје земље и свог града, с ослонцем на највеће духовне вредности, као и због занимања нових генерација за различите врсте и форме уметничког израза и креативну индустрију, Министарство просвете РС је одобрило захтев Врањске гимназије да се оформи нови смер за ученике са посебним способностима за сценску и аудио-визуелну уметност.

У септембру 2024. године, свечано је дочекано одељење новог смера – I1, који је уписало 16 ученика – од 20 кандидата који су положили пријемни испит у мају. Наставни програм новог смера близак је програму друштвено-језичког смера, само што је обогаћен новим уметничким предметима – сценском и аудио-визуелном уметношћу. Ученици новог сценског одељења имаће прилику да стекну широко гимназијско образовање током наредне четири године - како из друштвених тако и из природних наука, с акцентом на уметнички програм и креативне садржаје. Из године у годину повећаваће им се часови практичне наставе из уметничких предмета. На тим часовима – вежбама подељени су у две мање групе, где свако добија посебну пажњу и прилику за креативно учење и изражавање. Програм смера је у складу са интересовањем нових генерација за интернет, језичку и општу културу, јавни наступ, медије, примењену уметност и друге савремене трендове.    

Уметнички предмети – сценске уметности, које предаје проф. Нела Димитријевић и аудио-визуелне уметности, које предаје проф. Александар Ђорђевић омиљени су часови ученика новог смера. Они су још увек на почетку свог гимназијског пута – откривања света око себе и самооткривања, опробавања на сцени и истраживања разноврсних уметничких форми, као и једног свестраног образовања које нуди Гимназија и на овом смеру. Програм смера омогућава ученицима да се током школовања пронађу, снађу и увиде најбољу професионалну оријентацију за себе, да се определе за факултет, односно каријеру по жељи, не ограничавајући их у том избору. Након завршене Гимназије, можда многи неће наставити сценским путем и уметничким стазама ка будућности, али ће сигурно ка њој кренути са више самопоуздања, самосвести и креативности, као и са најлепшим успоменама на гимназијске дане.

Ана Стоиљковић, проф. српског језика и књижевности у Гимназији „Бора Станковић“

 

Фотографије у прилогу:

Драмска секција на свечаној додели награда у Првој крагујевачкој гимназији 2024.

Одељење I1 – ученици са посебним способностима за сценску и аудио-визуелну уметност