Новембар - месец филозофије у Врањској гимназији
Стручно веће професора друштвених наука Гимназије "Бора Станковић" у Врању, са изузетним ентузијазмом и преданошћу, организовало је низ активности поводом обележавања Дана и месеца филозофије. Циљ ових активности био је подстицање ученика на критичко размишљање, развој емпатије и боље разумевање филозофских концепата кроз интерактивне радионице, изложбе, предавања и дискусије.
Обележавање је почело радионицом "Емпатија као императив данашњице", која је одржана 20. новембра. Циљ радионице је био да ученицима приближи концепт емпатије као кључне вештине у савременом друштву. Учесници су кроз различите вежбе и дискусије истраживали како се може неговати, развијати и изражавати саосећајност и солидарност у свакодневном животу.
У четвртак, 21. новембра, поводом Светског дана филозофије, отворена је изложба "Илустрације учења старогрчких филозофа". Кроз креативне илустрације: слике, цртеже и стрипове дочаране су мудрост и филозофске мисли старогрчких филозофа, како би се што боље истакле и разумеле њихове идеје и утицај на савремено друштво.
У уторак, 26. новембра, одржано је предавање "Ко сам и чему? Срећа, смисао и сврха". Предавање је било посвећено истраживању загонетке идентитета, трагању за срећом и сврхом живота. Кроз дискусију, ученици су били подстакнути да размишљају о сопственим вредностима и циљевима.
Следећег дана, 27. новембра, одржана је трибина "Српска митологија". На овој трибини било је речи о богатству српске митологије и њеном утицају на културу и традицију. Дискусија је омогућила дубље разумевање митолошких прича и њихову релевантност у савременом контексту.
Дана 28. новембра, гостовао је професор Филозофског факултета у Нишу, доцент Милан Јовановић, који је одржао предавање под називом "Да ли машине могу да мисле: Филозофија и вештачка интелигенција". Предавање је пружило увид у савремене филозофске дебате о вештачкој интелигенцији и њеним способностима. Ученици су могли да дискутују о етичким и филозофским питањима везаним за развој и примену вештачке интелигенције.
Следећег дана, 29. новембра, одржана је и дискусија "Мисли које су покретале свет и осмишљавале људски живот". Ова завршна дискусија обухватила је кључне филозофске идеје које су обликовале људску историју и друштвени напредак. Ученици су имали прилику да изнесу своја запажања и идеје и да учествују у дебати о важности филозофије у данашњем свету.
Ученици и професори Врањске гимназије истакли су се изузетном посвећеношћу, трудом и успехом у организацији активности у част месеца филозофије. Кроз креативни приступ свевременским и актуелним темама ученици су подстакнути да наставе да шире знања, да развијају критичко размишљање и емпатијске вештине, што ће им бити од велике користи у даљем образовању и животу.