Писмо подршке и бројеви телефона

ПИСМО ПОДРШКЕ

Поштовани родитељи,

У тренуцима када сви осећамо дубоку тугу за изгубљеним животима наше деце и запосленог у школи, желимо да вам се обратимо и упутимо речи подршке да саучествујемо у болу свих породица настрадалих, да смо сви на губитку и да осећамо велику одговорност и дужност да учинимо све што можемо да нам се оваква трагедија више никада не понови.

Нема једноставног одговора на многа питања поводом националне несреће. Чини се да нас је садашњост удаљила од суштине живота, од заједништва и међусобног разумевања и подршке, од љубави и породичних вредности. Све је више наметнутих обавеза које је тешко постићи. Родитељи дуго остају на послу, раде од куће или раде и више послова истовремено.

У борби за егзистенцијом понекад заборављамо на духовне вредности. Породица је угрожена, а трпе сви, понајвише деца која много времена проводе у виртуелном свету, изложена непримереним, а лако доступним садржајима за које нису спремна. Насиље је свеприсутно и често релативизовано. Колико пружамо деци, а колико тражимо од њих и као родитељи и као васпитачи? Да ли су нам очекивања превелика? Имамо ли сви права на успоне и падове? У којој мери све наше дилеме утичу на дечју психу?

Оно што не смемо заборавити јесте да се истински посветимо нашој деци, што није питање квантитета, већ квалитета времена проведеног са њима.

Важно је да чујемо једни друге, да имамо емпатију за другога, да међусобно делимо узајамна осећања и потребе.

Деца треба да имају поверења у нас и да нам кажу шта их мучи да бисмо могли да им помогнемо. Породица мора да буде прво и најбезбедније место где се могу изразити осећања, размишљања, сумње и стрепње. Поред породице, ту су и школе и све друге организације које учествују у васпитању, образовању и одрастању наше деце.

Не заборавимо да смо у том процесу сви одговорни.

Нека нас ови болни тренуци међусобно повежу и ојачају.

Управа Школе

Контакти:

Национална платформа за превенцију насиља „Чувам те“  https://cuvamte.gov.rs/

Школски телефон – Гимназија „Бора Станковић“, Врање 017/431992

Диспанзер за ментално здравље: 017/421-599