Предавање о Сими Лозанићу у Врањској гимназији

Обавештавамо ученике, наставнике и све поштоваоце највећих представника научне, културне и друштвене мисли у српској историји - да ће се у понедељак, 5. фебруара, с почетком у 12:30 часова, у Свечаној сали Врањске гимназије одржати предавање посвећено научнику и професору Сими Лозанићу (1847-1935).

Сима Лозанић је био хемичар, први ректор Београдског универзитета, председник Српске краљевске академије, политичар и дипломата. Веровао је у образовање младих и улогу просвете у развоју српске државе и дао изузетан допринос унапређењу наставе, педагошког рада, као и српске привреде и индустрије.

Сими Лозанићу као једном од најзначајнијих научника Србије, САНУ је посветила 2023. годину обележавајући јубилеј - 175 година од његовог рођења.

Предавање су припремили ученици четвртог разреда са професорком хемије, Дијаном Костић.