Светски дан филозофије

У четвртак, 16. новембра, у Врањској гимназији обележен је Светски дан филозофије. На предлог Унеска 2005. године, Дан филозофије обележава се сваког трећег четвртка у месецу новембру са циљем да се истакне улога и значај филозофије, великих идеја и учења која су осмишљавала живот и мењала свет. Славимо ширење знања и упознавање различитих погледа на свет, филозофских гледишта и култура, преношење знања на децу и младе, развој критичког мишљења.

Ученици трећег и четвртог разреда наше школе, у договору са својим професоркама филозофије, организовали су презентацију и подсетили на многе мудре и инспиративне мисли светских филозофа кроз историју. Они су припремили папириће са исписаним цитатима – идејама које нас у свим временима подстичу на размишљање о суштини живота, опомињу и оплемењују. Више од седамдесет порука - цитата Сократа, Платона, Аристотела, Спинозе, Канта, Хегела, Шопенхауера, Ничеа и многих других мислилаца ученици су током дана делили пролазницима – ученицима и професорима. Била је то прилика да се за време школског одмора за тренутак застане и размисли у духу науке дана. Читали смо, размишљали и разговарали, и настављали свој пут осветљени једном изузетном мишљу, мудрошћу за сва времена.

„Незнање је корен и стабло зла.“ Платон

„Срећа је смисао и сврха живота, циљ и крај људског постојања“, Аристотел

„Човек је само трска, најслабија у природи, али је то трска која мисли.“ Паскал

„Какву ћемо филозофију одабрати, зависи од тога какви смо људи.“ Фихте

„Чиним, дакле, јесам.“ Фихте

„Поступај тако да човечност у својој личности, као и у личности другог човека, увек узимаш као циљ, а никад као средство.“ Кант

„Да би се признала туђа вредност, треба имати властиту.“ Шопенхауер

„Нико не може саградити мостове на којима ћеш ти, само ти, прећи реку живота.“ Ниче

„Љубав је космичко зрачење... Љубав је одговорност једног Ја за једно Ти... Човек постаје Ја у додиру са Ти... Сав стварни живот је сусрет.“ Бубер

Поред многих других порука које смо прочитали, за крај издвајамо речи једног од највећих уметника међу филозофима, Платона, који истиче мудрост као највећу вредност и тежи сагласју суштине и форме: „да будем леп изнутра и да се сва моја спољашност слаже с мојим унутрашњим особинама. Да богатим сматрам мудраца. А злата да имам толико колико га ни носити ни возити не би могао нико други него само разборит човек.“